123

KRIS konkurs

 

plakat konkurs testowy 2024 1

 

webankieta

 

Szanowni Państwo!

Centrum Profilaktyki i Reedukacji Atelier z Krakowa na zlecenie Miasta Brańsk realizuje badania społeczne, na rzecz opracowania Diagnozy problemów społecznych na terenie Miasta Brańsk. W związku z tym prosimy o uzupełnienie ANONIMOWEJ ANKIETY, która posłuży przygotowaniu istotnych dokumentów, służących rozwiązywaniu problemów z jakimi borykają się mieszkańcy naszego Miasta.

Poprzez przygotowany specjalny link, wszyscy mieszkańcy będą mieli możliwość wypełnienia anonimowej ankiety bezpiecznie w swoim domu. Ankietę można wypełnić za pośrednictwem telefonu komórkowego, komputera, czy innych urządzeń elektronicznych, które posiadają dostęp do Internetu.

Link do ankiety: https://bransk-mieszkancy.webankieta.pl/

Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu „Czyste Powietrze”

Uważaj na firmy, które zapraszają Cię na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem. Bądź czujny, zapytaj o tego wykonawcę w swojej gminie. I niech Cię nie zmyli fakt, że spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców jest organizowane w wynajętej sali gminy czy urzędu.

Przypominamy, że ogólnopolski pogram „Czyste Powietrze” – pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminami w całej Polsce (mamy ponad 2 tys. zaangażowanych JST) oraz wybranymi bankami. Wszystkie te instytucje – w tym listę gmin prowadzących punkty konsultacyjno-informacyjne „Czystego Powietrza” i banków oferujących Kredyt Czyste Powietrze – znajdziesz na oficjalnej stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Nie promujemy w naszym programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego sprawdzaj z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko.

Kto jest operatorem programu „Czyste Powietrze”?

Obecnie trwa też pilotaż operatorów programu „Czyste Powietrze”, którzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia, ale tylko w dwóch województwach. W pozostałych nie prowadzimy tego typu działań.

Na terenie Małopolski w naszym imieniu działa 5 operatorów prywatnych ze specjalnymi identyfikatorami (więcej pod linkiem: czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy/malopolskie) oraz 23 gminnych, z kolei w województwie świętokrzyskim mamy 28 gminnych operatorów (czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy).

W żadnym innym województwie nie prowadzimy programu operatorskiego, dlatego bądź uważny, gdy ktoś puka do Twoich drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem „Czystego Powietrza” namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację Twojego domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące Twoją niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. będziesz musiał oddać zaliczki, które w Twoim imieniu i za Twoją zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca).

Niebawem operatorzy w całej Polsce

Przy okazji informujemy, że na bazie doświadczeń z dwóch wspomnianych pilotaży, pracujemy nad ogólnopolskim programem operatorów „Czyste Powietrze”, którzy będą w zasięgu ręki naszych wnioskodawców w każdym województwie. Takie rozwiązanie planujemy na 2025 r., o jego szczegółach będziemy informowali m.in. na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Tymczasem uważaj, sprawdzaj i nie daj się naciągnąć nieuczciwym firmom.

Infografika przypominająca IV konkursu 1098x616 TT

krus

 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku informuję, że od 16 września 2024 r. świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przyznawane na nowych zasadach.

  • Nowe rozwiązania skracają okres pełnienia funkcji sołtysa z 8 do 7 lat oraz znoszą wymóg pełnienia funkcji przez co najmniej dwie kadencje i wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • W przypadku gdy wójt, burmistrz, prezydent miasta wyda postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia ze względu na brak danych potwierdzających okres pełnienia funkcji sołtysa, zaświadczenie może być zastąpione oświadczeniem złożonym przez wnioskodawcę o spełnieniu tego wymogu, potwierdzonym pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 3 osoby.

Wniosek o świadczenie powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej składały w KRUS wniosek, ale otrzymały decyzję odmawiającą.

PGE Komunikat

KRUS