W dniu 12 stycznia 2023 roku Burmistrz Miasta Brańsk Pan Eugeniusz Koczewski oraz Sekretarz Miasta Pani Joanna Witkowska korzystając z uprzejmości Prezydenta Miasta Przemyśla Pana Wojciecha Bakuna przekazali, zakupiony w ramach pomocy rzeczowej zestaw sprzętu do Internetu satelitarnego Starlink wraz z opłaconym na 6 miesięcy abonamentem, dla Pana Romana Durbaka przedstawiciela Mera Miasta Borysław.

 

20230112 123016

 

Miasto Borysław jest miastem partnerskim z Miastem Brańsk, położone jest na Ukrainie w obwodzie lwowskim. Obecnie liczy sobie ok. 37 tysięcy mieszkańców, jest ośrodkiem wydobycia ropy naftowej, gazu ziemnego i ozokerytu, przemysłu chemicznego, ceramicznego, spożywczego oraz posiada wytwórnię sztucznych diamentów. Borysław od chwili powstania (XIV w.) do 1945 roku, z wyłączeniem okresu zaborów, znajdował się w granicach Polski. Po zakończeniu II wojny światowej i włączeniu do ZSRR poddany został masowym deportacjom polskiej ludności. Po rozpadzie ZSRR miasto administracyjnie weszło w skład Ukrainy.

 

Starlink to projekt amerykańskiej firmy SpaceX, należącej do Eltona Muska, który zapewnia szybki, szerokopasmowy Internet o małych opóźnieniach na całym świecie. Wykorzystując zaawansowane satelity na niskiej orbicie, Starlink umożliwia rozmowy wideo, transmisje strumieniowe i inne działania wymagające dużej szybkości transmisji danych, które do tej pory nie były możliwe przy użyciu Internetu satelitarnego.

 

Stacja satelitarna będzie wykorzystywana podczas awarii lub problemów z główną siecią komunikacyjną.

 

 20230112 124235