Zazwyczaj w ostatnią niedzielę sierpnia co roku w Brańsku odbywają się dożynki parafialne. W tym roku tradycję kontynuowano, jednak uroczystość została poszerzona o imprezę na placu miejskim pod nazwą „Miejsko – Parafialne Dożynki - Brańsk 2022”

Bezpośrednio po uroczystej mszy świętej starości dożynkowi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy brańskiej parafii i delegacje z wieńcami dożynkowymi przeszły w procesji z kościoła na plac miejski. Zaraz po przemarszu Burmistrz Miasta Brańsk Eugeniusz Koczewski powitał wszystkich gości.

„Wielu ludziom ciężko jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. (...) Polacy zawsze byli solidarni, zawsze współczuli innym i pomagali w potrzebie, jak zachodziła konieczność walczyli o „wolność waszą i naszą”. I tym razem Polacy nie zawiedli, przyjęli pod swój dach miliony Ukraińców i podzielili się z nimi chlebem” - podkreślał Eugeniusz Koczewski.

Przemawiała również Agata Puchalska Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje słowa do brańszczan skierował też Starosta Powiatu Bielskiego pan Sławomir Jerzy Snarski.

Starostowie dożynek Monika i Rafał Kondratowie wręczyli burmistrzowi chleb upieczony z tegorocznego ziarna, który to chleb burmistrz podzielił sprawiedliwie wśród ludzi na placu.

Na scenie zaprezentowała się najmłodsza grupa Skowronków, którym to publiczność nie szczędziła gromkich braw.

Ważną częścią imprezy był konkurs wieńców dożynkowych, który oceniała komisja w składzie: pani Agata Puchalska z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, pani wiceburmistrz Brańska Joanna Witkowska, Przewodniczący Rady Miasta Brańsk pan Edward Bolesta, nowe władze szkoły i przedszkola w Brańsku pan Marek Michałowski i pani Małgorzata Sycewicz.

Przed sceną ustawione były wieńce ze wsi  Poletyły, Patoki, Glinnik, Oleksin, Popławy, Załuskie Kościelne oraz wieniec zrobiony przez harcerzy Inka z komitetem osiedlowym nr 1 , wieniec Domu Pomocy Społecznej w Brańsku, jak też wieniec Koła Gospodyń Wiejskich "Bona" z Brańska. Jury konkursowe po naradach przyznało pierwsze miejsce wieńcowi KGW „Bona”, drugie wieńcowi z Popław i trzecie z Poletył.

Podczas tegorocznej imprezy dożynkowej wystąpiły miejscowe zespoły: Ale-Babki, Sami Swoi oraz Eksperyment. Z przyjezdnych wystąpił także chór z Zambrowa.

298573869 5336371739789096 5740713590232138453 n